Mikrorachunek podatkowy – co to jest?

To rachunek bankowy, osobisty dla każdego podatnika, pracodawcy. Obowiązkowy stanie się z dniem 1 stycznia 2020r. Za jego pośrednictwem konieczne będzie opłacenie rachunku PIT, CIT i VAT. Celem wprowadzenia mikrorachunku podatkowego jest uproszczenie i przyspieszenie rozliczeń, zarówno dla podatników, płatników prowadzących oraz nieprowadzących działalności gospodarczej.

Generacja rachunku odbywa się bezpłatnie na specjalnym generatorze, działającym 24h/7d, który został upubliczniony przez Ministerstwo Finansów. Do utworzenia mikrorachunku niezbędne jest wprowadzenie numeru PESEL lub NIP. Bez względu na zmianę nazwiska, miejsca zamieszkania, bądź adresu ośrodka firmy numer mikrorachunku nie ulega zmianie. W dużej mierze ograniczy to ilość niepoprawnych przelewów. Mikrorachunek będzie zawierał sumę kontrolną, numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikator podatkowy.

Pozostałe podatki będą regulowane w niezmienny sposób, a więc na dotychczasowe  rachunki podatkowe skarbówki. Tego typu rozwiązanie znacznie usprawni pracę administracji.

Pamiętaj, aby utworzyć numer mikrorachunku, należy skorzystać z bezpośredniego źródła, a więc: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego